2. prvenstvo Europe samostrelom u dvorani, Moskva (Rusija) 2005.
Od 10.-14.11.2005. godine održano je 2. europsko prvenstvo samostrelom field u dvorani u Moskvi (Rusija). Hrvatska reprezentacija nastupila je na europskom prvenstvu
sa ukupno 9 strijelaca i 3 člana vodstva reprezentacije.
Muška reprezentacija: Željko Tijan, Ivan Lazić i Zoran Špoler.
Ženska reprezentacija: Branka Pereglin, Sanja Komar i Nikolina Krivanek.
Juniorska reprezentacija: Domagoj Pereglin, Milena Bosanac i Tihana Odlešić.
Vodstvo reprezentacije: Pero Stojnić (vođa puta), Branko Pereglin i Berislav Rajković (treneri).
DOLAZAK I SLUŽBENI TRENING
11.11.2005. na rasporedu bio dan treninga. Autobus organizatora stigao je točno na vrijeme pred hotel, ali dok su sve reprezentacje doručkovale već smo kasnili oko 30 minuta (neki su stigli kasno navečer).
U dvorani, koja je izgrađena za vrijeme održavanja olimpijskih igara 1980, vrlo je ugodno i prostrano ali je dosta loša rasvjeta pa je traženo da se prvi red svjetala koji je iza meta ugasi što je dalo
bolje uvjete za strijelce. Sezona je već praktično završila te je na ovo dvoransko natjecanje došlo malo zemalja-neke zbog financija, a neke zbog drugih problema, pa tako njemačka reprezentacija nije
dobila dozvolu nastupa matične federacije zbog kasnog prijavljivanja ovog europskog prvenstva (početkom ove godine) što je za njih kasno. Trening je trajao do 15 sati, a zatim raspremanje oružja te
ponOvno pohranjivanje organizatoru koji ih je ujutro na vrijeme i u kompletu dostavio u dvoranu. U 17 sati se trebalo krenuti na izlet u razgledavanje Moskve, ali hrvatska reprezentacija je ostala u dvorani
o 18 i 30 čekajući prijevoz do hotela kojeg na kraju nije bilo te je jedan od organizatora povezao svojim autom djevojke i prtljagu, a ostatak je pješice (oko 1 km) stigao u hotel te se umjesto u centar
Moskve *odvezao* u restoran hotela na večeru. Sutra je na rasporedu ceremonija otvaranja te prvi dan natjecanja u koje naši natjecatelji ulaze sa velikim ambicijama za visoke plasmane u pojedinačnoj i
ekipnoj konkurenciji. Svi su zdravi i već priviknuti na nove uvjete života i režim rada u Moskvi.
ODLIČNI REZULTATI PRVOGA DANA EUROPSKOG PRVENSTVA ZA HRVATSKE STRIJELCE
12.11.2005. Početak prvog dana prvenstva Europe započeo je rođendanskim čestitkama najmlađem članu naše reprezentacije, ali i najmlađem sudioniku ovog EP, junioru Domagoju Pereglin koji je navršio 15 godina.
Skromnim, ali svečanim otvorenjem EP, započelo je dvodnevno natjecanje za europske medalje. Naši su startali promjenljivo. Nakon prvog dijela kod juniora na 1. i 2. mjestu sa po 298 krugova našli su se
Domagoj Pereglin i Milena Bosanac dok je Tihana Odlešić startala loše i to nije mogla nadoknaditi. Kod djevojaka Branka Pereglin pogodila je 297 krugova koliko je imala i Sanja Komar dok je Nikolina
Krivanek pogodila 296 krugova. Povela je ruskinja Linda Mantsurova sa 299 ispred svoje sunarodnjakinje Elene Korolenko, a treće i četvrto mjesto su dijelile naše Branka i Sanja. U muškoj konkurenciji
Rusi su krenuli strašno i zajedno su pogodili samo jedan minus. U drugom dijelu situacija se ipak okrenula u našu korist te je najbolji rezultat (ukupno od svih natjecatelja) imala juniorka Tihana Odlešić
sa 299 krugova, a slijedili su je Domagoj sa 298 te Milena sa 297 krugova tako da su na kraju sve troje naših na prva tri mjesta. Kod dama je pojačala Branka Pereglin i sa 298 krugova uhvatila vodeću ruskinju,
dok je Sanja pogodila 295, kao i Nikolina. U muškoj konkurenciji naši su malo popustili, ali su drugi pali puno više jer je u dvorani slabo svjetlo, dok se vani jače naoblačilo te je bilo zaista teško gađati.
U ekipnom dijelu su juniori učvrstili vodstvo, dame su se izjednačile sa ruskinjama, a muški su prešli Francuze i sada su trenutno na drugom mjestu sa mogučnošću da ga sutra i zadrže.
BRANKA PEREGLIN (ŽENE) I MILENA BOSANAC (JUNIORI) EUROPSKE SU PRVAKINJE KAO I ŽENSKA I JUNIORSKA EKIPA
13.11.2005. Drugi dan natjecanja u kojem su odrađena i finalna gađanja po kategorijama. U kategoriji juniora sva tri prva mjesta pojedinačno pripala su strijelcima Hrvatske. Ekipno su također pobijedili
naši juniori ispred ruske ekipe. Nakon današnjeg meča i finalnog gađanja nova europska prvakinja i europska rekorderka postala je Milena Bosanac, članica SK Požega iz Požege. Drugo mjesto pripalo je
Domagoju Pereglin koji je posustao u završnici meča, dok je brončanu medalju osvojila europska prvakinja sa otvorenih terena, Tihana Odlešić, članica SD Dubrava. Kod seniorki nakon dvodnevnog gađanja i
velike neizvjesnosti, potpuno poravnate meč su završile hrvatice i ruskinje pa je naslov europskih prvakinja pripao hrvaticama zbog bolje plasiranog najboljeg strijelca, a to je naravno i ovaj puta bila
Branka Pereglin. Prava drama odvijala se u finalu kod žena gdje je sa krugom prednosti na prvoj poziciji bila Branka Pereglin, druga je bila ruskinja Mantsurova, a od trećeg do šestog mjesta su bile
poredane dvije hrvatice i dvije ruskinje, sve na jedan krug razlike. Nakon finalnih deset hitaca Branka je sa svih 10 centara sa lakočom osvojila drugu titulu dvoranske prvakinje Europe,
(ukupno 7. u karijeri) drugo mjesto je zadržala ruskinja Mantsurova, a prava drama se odvijala za brončanu medalju. Nakon dodatnih hitaca, u 17. hicu ruskinja Korolenko je pogodila devetku i tako
osvojila 5. mjesto, a na liniji su ostale naše Nikolina i Sanja. U 18. hicu Nikolina je pogodila devetku, a Sanja centar pa je brončana medalja pripala Sanji Komar, a 4. mjesto Nikolini Krivanek.
I u muškoj konkurenciji Hrvati su došli do ekipne medalje i to srebrne. Prvo mjesto su osvojili Rusi, treći su bili Francuzi, a nekompletni Njemci su osvojili četvrto mjesto. U pojedinačnom dijelu
natjecanja nije bilo drame iako su rezultati bili isto tako jako zgusnuti. Hrvatska je imala jednog finalistu, Željka Tijana, koji je mogao do pojedinačne medalje, ali je i ovaj puta osvojio četvrto
mjesto kao i prije dvije godine u Belgiji. Zbroj učinjenog na 2. prvenstvu Europe u dvorani je sljedeći; ekipno tri medalje (dvije zlatne-juniori i seniorke) te srebrna - seniori. Pojedinačno imamo d
vije zlatne (Branka Pereglin i Milena Bosanac) te srebrna juniora Domagoja Pereglina uz dvije brončane (Tihana Odlešić-juniorka i Sanja Komar-seniorka). Ukupno je osvojeno 8 medalja što je u okvirima
maksimalnih očekivanja na 2. EP-u.
Bilten sa europskog prvenstva i tablica nastupa hrvatskih strijelaca